یکی از ضروری ترین سازه ها در خصوص صنایع غذایی وجود سوله سردخانه می باشد. زیرا بسیاری از مواد غذایی مصرفی امکان فاسد شدن دارند و می بایست در محیط مناسبی تا زمان رسیدن به دست مصرف کننده نگهداری شوند. به همین جهت در کنار یک سوله صنایع غذایی کارفرمایان می توانند اقدام به ساخت سوله سردخانه بنمایند.

صنعت سوله سازی یکی از گسترده ترین صنایع کشور می باشد، که طیف وسیعی از مشاغل و کاربری ها را چه در زمینه صنعت و تولید چه در زمینه ساخت سوله ورزشی و … را شامل می شود. سوله سردخانه نیز که یکی از همین کاربری های گوناگون در زمینه ساخت سوله می باشد، با هدف حفظ و نگهداری محصولات مختلف غذایی و خوراکی از جمله سردخانه خرما ساخته می شود. باید بدانید ساخت سوله سردخانه قوانین و الزامات خاص خود را دارد. لذا استقرار تجهیزات مخصوص و فراهم سازی محیط بهداشتی و مناسب جهت نگهداری محصولات غذایی نیاز به یک سوله استاندارد را الزامی می سازد. یکی دیگر از دلایل حائز اهمیت بودن سالن سردخانه نیاز به محصولات غذایی متنوع در فصول مختلف سال می باشد، زیرا برخی مواد خوراکی در تمامی فصول و ماه های سال قابل تولید نبوده و یا شرایط جوی برای کاشت آن ها مناسب نمی باشد.

 

سوله سردخانه-2

 

اگر شما خواهان خرید سوله با قیمت ارزان تر باشید، پیشنهاد اکثر شرکت های سوله ساز به شما مشتریان و کارفرمایان محترم خرید سازه پیش ساخته می باشد. این نوع سازه ها علاوه بر استحکام و مقاومت بالا، از لحاظ کیفیتی نیز بسیار نزدیک به سازه نو و به در اصطلاح سوله در حد نو می باشند. همچنین استفاده از این سوله ها سبب کاهش زمان پروژه احداث سوله می شود. که برای بسیاری از کارفرمایان و مدیران امری مهم به حساب می آید.

 

نکات مهم در ساخت سوله سردخانه

همانطور که گفته شد ساخت سوله سردخانه الزامات و نکات خاص خود را ارد که بایستی رعایت شوند. اکنون این نکات را توضیح می دهیم.

 

سوله سردخانه

  • توجه به نوع محصولی که در سردخانه نگهداری می شود، بسیار مهم است. زیرا این نکته تعیین کننده نوع سردخانه می باشد. اینکه سردخانه دمای زیر صفر داشته باشد یا بالای صفر وابسته به نوع محصول می باشد. زیرا اگر جهت نگهداری مواد غذایی که نیاز به سردخانه با دمای زیر صفر دارند از سردخانه با دمای بالای صفر استفاده شود، سبب وارد آمدن فشار به کمپرسور ها شده و مشکل ساز می شود.
  • نکته دیگر محل قرار گرفتن کندانسور سردخانه می باشد، زیرا وظیفه خنک کردن دمای سوله سردخانه به عهده کندانسور بوده و ترجیحاً باید در قسمتی از سوله مستقر شود که در معرض تابش و گرمای خورشید نباشد. تا به بهترین نحو بتواند عمل سرد نمودن و انجماد سردخانه را انجام دهد. همچنین محل مناسب آن در پایین آمدن مصرف برق و فشار وارده بر کندانسور مؤثر است.
  • مجهز سازی سالن سردخانه به ژنراتور برق اضطراری بسیار الزامی می باشد، زیرا به هنگام قطع برق اصلی سیستم برق اضطراری فعال شده و از فاسد شدن مواد غذایی و ایجاد خسارات جبران ناپذیر پیشگیری شود.
  • همچنین می بایست سیستم برق پشتیبان و اضطراری در نزدیکی سردخانه مستقر شود، زیرا دور بودن تجهیزات از یکدیگر سبب صرف زمان و هزینه های بیشتری جهت تأمین انرژی مصرفی می شود.
  • نزدیک بودن کمپرسور ها و ترموگراف سردخانه نیز در جهت سهولت تنظیم دمای سوله سردخانه الزامی است. باید بدانید که ترموگراف نشان دادن دمای سوله را بر عهده دارد. و تغییرات دمای سوله را در هر نقطه ی آن نشان می دهد.
  • رعایت اصول بهداشتی و ضد عفونی نمودن سوله سردخانه هر بار قبل و بعد از بارگیری نکته بسیار مهمی می باشد. گاهی برخی از محصولات غذایی نهایتاً ۶ ماه و برخی زمان بیشتری برای نگهداری دارند. بایستی پس از تخلیه سردخانه اقدام به آفت زدایی سردخانه و ضد عفونی کردن سوله سردخانه نمود.

تماس مستقیم