می توان سوله سایبان را در دسته بندی سوله سبک قرار داد، که کاربرد های مختلفی نیز دارد. مانند سایبان ورزشگاه ها، بار انداز کارخانه یا کارگاه، محل اسقرار سیستم حمل و نقل سایبان پمپ های گاز، بنزین و … برخی از کاربرد های سوله سایبان هستند. اهمیت این سازه هر مقدار هم که مهم باشد، باز هم جزئی از سیستم اصلی کارخانه نمی باشد.

به همین علت جهت ساخت سوله با این عنوان، از سوی صاحبان مشاغل و مدیران مسئول، هزینه های کمتری اختصاص داده می شود. تفاوتی در هدف ساخت سوله سایبان نمی باشد. به طور مثال اگر ایستگاه راه آهن و یا پایانه مسافربری در محل سوار و پیاده نمودن مسافران یک سوله سایبان نصب کند، نقش این سازه قطعاً از کل سیستم لجستیک آن مکان بسیار کمرنگ می باشد. اما در عین حال نیاز به ساخت آن جهت تأمین رفاه حال مسافران الزامی است.

 

نصب ستون ها

سوله سایبان را می توان با دو روش محل استقرار ستون ها نصب کرد. یک روش قرار گرفتن ستون ها در وسط سایبان، و دیگری قرار گرفتن ستون ها در کناره های سوله می باشد. که هر یک از این روش ها با هدف خاصی و با توجه به کاربرد آن انجام می شوند. همچنین اگر این سازه دارای سقف با شیب یک طرفه باشد تنها یک ردیف ستون برای آن در نظر گرفته می شود، و اگر دارای شیب دو طرفه باشد دو ردیف ستون موازی با یکدیگر در دو سمت آن قرار داده می شود.

 

ساخت سوله سایبان-3

سقف شیب دار 

در هنگام طراحی سقف سوله با کاربری سایبان نیز، بهتر است سقف شیب دار در نظر گرفته شود. تا در مقابل بار ناشی از بارش برف و باران دارای استحکام و مقاومت کافی باشد. با این حال در برخی موارد شاهد سوله سایبان با سقف گنبدی یا مدور هستیم، که خیلی کاربردی نمی باشد. با توجه به نیاز کارفرمای احداث پروژه و فضای حاضر، ساخت سوله سایبان با سقف دارای شیب دو طرفه یا یک طرفه انجام می شود. یعنی اگر فضا محدود باشد و محل قرار گیری سوله سایبان در کنار دیوار باشد، سوله با سقف تک شیب، و اگر فضا به اندازه کافی باشد سوله سایبان با سقف شیب دار دو طرفه و با عرض دهانه متوسط ساخته می شود.

 

ساخت سوله سایبان - سوله ایران

نصب دیوار سوله سایبان :

در هنگام ساخت سوله سایبان نصب دیوار بسته به نیاز و هدف کارفرما از این سازه  فولادی و اختیاری می باشد. یعنی با توجه به این نکات می توان جهت نصب و یا حذف این گزینه در سوله سایبان اقدام کرد. به طور مثال  اگر هدف از ساخت این سوله استفاده به عنوان بار انداز باشد، وجود دیوار ضروری نمی باشد. اما اگر جهت استقرار سیستم حمل و نقل و یا نگهداری برخی اقلام مورد استفاده باشد، دیوار های جانبی در دو طرف و یا چهار طرف آن نصب می شوند. لازم به ذکر است که اغلب در دو طرف  این سازه  دیوار نصب شده و خروجی و ورودی  را باز می گزارند.

کاربری های مهم سوله سایبان

استفاده به عنوان پارکینگ خودرو های پرسنل

استفاده برای محل قرار گیری خودرو های آتش نشانی و امداد

استفاده به عنوان محل انتظار و سکوی راه آهن و پایانه مسافربری

محل موقتی بار انداز و تخلیه بار کارخانه

محل راهنمایی و اطلاع رسانی نمایشگاه ها

سایبان برای سکوی تماشایان در ورزشگاه ها

مکان عرضه و فروش برخی محصولات خاص در فروشگاه ها

سایبان برای پمت بنزین ها و پمپ های گاز

و …

 

ساخت سوله سایبان-2

ساخت سوله سایبان با استفاده از اسکلت سوله دست دوم

هنگام ساخت این سازه می توان از اسکلت سوله دست دوم بهره برد. این سازه ویژگی ها و مزایای قابل توجهی دارد، از جمله کاهش زمان ساخت سوله، این سازه ها به علت فرآیند پیش تولیدی که دارند از قبل تولید شده و آماده نصب می باشد. به همین علت دیگر نیازی نیست مشتریان زمانی را جهت ساخت و تولید اسکلت سوله تیر ورقی منتظر بمانند. به راحتی می توانند با مراجعه به شرکت های معتبر سازنده سوله اقدام به خرید سازه و نصب سوله بنمایند.

ویژگی بعدی این سوله ها پایین آوردن هزینه های تولید و ساخت سوله می باشد. قیمت فولاد نیز مانند سایر متریال ساختمانی در طول سال در حال نوسان می باشد و ممکن است هنگامی که شما قصد ساخت سوله سایبان یا هر نوع دیگری از سازه را دارید قیمت فولاد بالا رفته باشد، اما سوله دست دوم در زمان مناسب بودن قیمت فولاد ساخته شده باشد، در نتیجه به طور چشمگیری شاهد کاهش هزینه احداث سوله می باشید. همچنین باید بدانید اگر چه اصطلاحاً به این سازه دست دوم می گوییم اما در حقیقت تماماً نو بوده و تنها زمان ساخت آن با سوله نو متفاوت می باشد، و از حیث کیفیت سازه و استحکام آن با سازه نو برابری می کند که به همین جهت به آن سوله در حد نو نیز می گوییم.

تماس مستقیم